
Važan je za razvoj i zdravlje vašeg tela i psihe, ali znate li njegovu moć kada su u pitanju deca i mladi?
Fizički napor u pozitivnom smislu utiče na koncentraciju kod dece i mladih što se često odražava i na njihovim ocenama u školi i na fakultetu. Deca koja redovno odlaze na treninge brzo se nauče disciplini, te kvalitetnom raspoređivanju sopstvenog vremena. ‘Poseban napredak ostvaruju srednjoškolci koji se trude biti što bolji u školi i imati što bolje ocene kako bi mogli prisustvovati svim treninzima i utakmicama’, rekla nam je Gordana koja podstiče kako mlade tako i one nešto starije da se prihvate nekog sporta.
Osim fizičkih koristi sport ispunjava i naše psihološke potrebe. ‘Bavljenje sportom može omogućiti zadovoljavanje mnogih psiholoških potreba, naravno ukoliko prevladava pozitivna klima u sportskom okruženju. Uz opšte poznati pozitivan učinak na zdravlje, sport kroz jasno definisana pravila takođe može podsticati razvoj discipline kod deteta’, rekao nam je Boris Balent, sportski psiholog .
Sport nas uči još nečemu što će nam kasnije u životu biti od velike važnosti – kako raditi u timu. ‘Kroz sport se decu mogu jako lijepo učiti kako sarađivati sa drugima radi postizanja zajedničkog cilja’, dodaje profesor Balent.
U kasnijim godinama sport nam služi kao svojevrsni izduvni ventil i kao medij ispunjenja sopstvenih interesa. ‘U kasnijoj dobi sport, uz ostale već navedene razloge, takođe predstavlja mogućnost da se pojedinac posvetiti sebi i onome što voli usprkos brojnim svakodnevnim obavezama i stresu. Takođe u često užurbanom načinu života sportska aktivnost postaje organizovana mogućnost za privremeni beg od svakodnevnih problema, druženje i zabavu’, kaže profesor Balent i podseća nas na mnoga istraživanja koja povezuju vežbanje s lučenjem endorfina ili hormona sreće u našem mozgu.