Sportski Savez u Subotici datira od 1961. godine kada je reorganizovan fiskulturni pokret u Srbiji, pa je formiran Savez organizacija za fizičku kulturu (SOFK) u koju se udružuju sve organizacije za fizičku kulturu kao i pojedina udruženja i sekcije. SOFK je bio stožer Subotičkog sporta preko koga je išlo finansiranje. Po stupanju na snagu zakona o sportu iz 1996. godine tadašnji SOFK se transformiše u Sportski savez odnosno udruženje klubova sa teritorije grada Subotice. Osnivačka Skupština Sportskog Saveza Subotice održana je 16.12.1997. godine na kojoj je prisustvovalo 38 predstavnika klubova osnivača. Skupština je jednoglasno, a u skladu sa zakonom o sportu donela odluku da se formira Organizacija sa statusom udruženja građana kao udruženje sportskih društava i saveza, koji vodi Ministarstvo za omladinu i sport Republike Srbije.
Sportski Savez učestvuje i pomaže klubovima i savezima u svim vidovima. Na pomoć klubova uzimaju učešće kako u tehničkoj, tako i u logističkoj podršci. Sportski Savez je takođe u skladu sa Statutom, a mimo osnovnih programskih delatnosti, imao i samostalne akcije u okviru rada sa decom, omladinom i starijom populacijom (veterani).
Shodno Statutu i Pravilniku Sportskog Saveza ustanovljen je izbor SPORTISTE GODINE grada Subotice, a takođe i učešće za najbolji sportski kolektiv. Obe ove priredbe postale su tradicionalne, veoma su posećene i na njima svoje učešce uzimaju sportisti nosioci najvećih priznanja Vojvodine, Srbije, Evrope i Sveta.
Sportski savez grada Subotice među svojim članovima ima klubove sa izuzetnim sportskim rezultatima kao i pojedince koji su osvajali Olimpijske, svetske i evropske medalje. Ističu se olimpijski i svetski pobednik u rvanju Davor Štefanek, veslač Martin Mačković bronzani sa svetskog prvenstva, dizač tegova Tamaš Kajdoči osvajač 2 bronzane medalje na juniorskom Svetskom prvenstvu, plivač Andrej Barna i dr.
Od klubova ističu se rvački klub Spartak sa osvojenih 20 ekipnih titula i 36 osvojenih velikih medalja, evropskih, svetskih i Olimpijskih, zatim klub dizača tegova Sparta koji su 15 puta uzastopno prvaci Srbije. Od ekipnih sportova koji se igraju sa loptom Savez može da se pohvali da ima 7 klubova u najvišem rangu takmičenja: muški i ženski fudbalski klub Spartak, Rukometni klub Spartak, muški i ženski odbojkaški klub Spartak kao i muški i ženski košarkaški klub Spartak.
Sportski savez grada Subotice tokom godine organizuje ili se nalazi u suorganizaciji mnogih tradicionalnih sportskih takmičenja kao što su: Novogodišnji turnir u malom fudbalu, letnji turnir u malom fudbalu, Memorijalni turnir Stevan Vilotić Ćele koji okuplja fudbalske reprezentacije do 19 godina, memorijalni rvački turnir Refik Memišević Brale, Vojvodina Open u veslanju i dr. Pored tradicionalnih sportskih manifestacija Savez pomaže u organizaciji mnogih takmičenja koje se održavaju u Subotici ili bližoj okolini.